1. Wprowadzenie
Celem niniejszej Polityki Antykorupcyjnej jest zapewnienie, że wszystkie działania Symposium Cracoviense - Organizatora Kongresów i Eventów (dalej: Organizator) są zgodne z najwyższymi standardami etycznymi oraz obowiązującymi przepisami prawa antykorupcyjnego. Organizator zobowiązuje się do zapobiegania korupcji w jakiejkolwiek formie i do promowania kultury przejrzystości oraz odpowiedzialności.
2. Zakres
Polityka ma zastosowanie do wszystkich pracowników, współpracowników, podwykonawców, dostawców, partnerów biznesowych oraz wszystkich osób działających w imieniu Organizatora.
3. Definicje
3.1. Korupcja - Działanie polegające na oferowaniu, obiecywaniu, dawaniu, przyjmowaniu lub żądaniu jakiejkolwiek korzyści majątkowej lub osobistej w celu uzyskania lub utrzymania przewagi biznesowej.
3.2. Łapówka -Jakakolwiek korzyść majątkowa lub osobista oferowana, obiecana, dana lub przyjęta w celu uzyskania nieuczciwej korzyści biznesowej.
3.3. Konflikt interesów - Sytuacja, w której osobiste interesy pracownika mogą wpływać lub sprawiać wrażenie wpływu na jego obiektywizm w wykonywaniu obowiązków służbowych.
4. Zasady ogólne
4.1. Zero tolerancji dla korupcji - Organizator przyjmuje zasadę zerowej tolerancji dla wszelkich form korupcji.
4.2. Zgodność z prawem - Wszystkie działania Organizatora muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa antykorupcyjnego.
4.3. Przejrzystość i uczciwość - Organizator zobowiązuje się do prowadzenia swojej działalności w sposób przejrzysty i uczciwy.
4.4. Zobowiązuje się Pracowników oraz Partnerów występujących na podstawie zawartych umów o współpracy lub na podstawie zleceń, w imieniu i na rzecz Organizatora do unikania współpracy z podmiotami, które nie stosują tych samych standardów co określone w tej Polityce.
5. Procedury i zasady postępowania
5.1. Oferowanie i przyjmowanie prezentów, finansowanie rozrywki - Pracownicy oraz współpracownicy Organizatora nie mogą oferować, obiecywać, dawać, przyjmować ani żądać żadnych prezentów lub gratyfikacji, które mogą wpływać na obiektywizm ich działań zawodowych.
5. 2. Przejrzystość finansowa - Wszelkie transakcje finansowe muszą być dokładnie rejestrowane i dokumentowane zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości.
5.3. Datki na cele polityczne – Pracownicy oraz współpracownicy Organizatora mają zakaz przekazywania jakichkolwiek płatności czy dotacji, które byłyby związane z nieuczciwym uzyskaniem przewagi lub korzyści biznesowej czy finansowej.
5.4. Konflikty interesów - Pracownicy muszą unikać sytuacji, w których ich osobiste interesy mogą kolidować z interesami Organizatora. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, pracownik jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania przełożonego.
5.5. Szkolenia i świadomość - Organizator zapewni regularne szkolenia antykorupcyjne dla wszystkich pracowników oraz współpracowników, aby zwiększyć ich świadomość i zrozumienie polityki antykorupcyjnej.
6. Mechanizmy kontroli
6.1. System zgłaszania nieprawidłowości- Organizator wprowadza mechanizmy umożliwiające pracownikom i partnerom zgłaszanie rzeczywistych bądź potencjalnych incydentów dotyczących korupcji lub innych nieprawidłowości.
6.2. Zgłoszeń można dokonywać imiennie lub anonimowo do Koordynatora ds. Zgodności (Compliance Coordinator), na adres: compliance@symposium.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Symposium Cracoviense Sp z o.o. 31-511 Kraków, Rakowicka 1/14.
7. Konsekwencje naruszenia polityki
Naruszenie niniejszej Polityki Antykorupcyjnej będzie traktowane jako poważne przewinienie i może skutkować natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę lub współpracę, a także podjęciem kroków prawnych w stosunku do osób odpowiedzialnych.
8. Postanowienia końcowe
Polityka Antykorupcyjna jest integralną częścią systemu zarządzania Organizatora i podlega regularnym przeglądom oraz aktualizacjom w celu dostosowania do zmieniających się przepisów prawa oraz najlepszych praktyk. Wszyscy pracownicy oraz współpracownicy są zobowiązani do jej przestrzegania i promowania w swoim otoczeniu zawodowym.
Kraków 5.07.2024.